Ibérica 2020: Jiná, ale stále atraktivní

Tradiční galakoncert Ibérica se letos nebude konat na hradě Špilberku ale v brněnském Besedním domě, na druhé straně se však aktivity festivalu rozšiřují na zámky Lysice a Čechy pod Kosířem.

Také 17. ročník festivalu iberoamerických kultur IBÉRICA, stejně jako mnoho dalších festivalů v ČR, pocítil důsledky nedávné pandemie. I v současné komplikované situaci jsme se však rozhodli festival nezrušit, pouze změnit jeho datum a modifikovat jeho dramaturgii. Tradiční galakoncert Ibérica se tak letos nebude konat na hradě Špilberku ale v brněnském Besedním domě, na druhé straně se však aktivity festivalu rozšiřují na zámky Lysice a Čechy pod Kosířem

Vzhledem k velmi těžké situaci ve Španělsku jsme byli nuceni změnit uměleckou dramaturgii a omezit počet španělských umělců. Nicméně i přes tyto nastalé komplikace jsme velice rádi, že můžeme na letošním galakoncertu 29. 8. prezentovat to nejlepší ze současné španělské flamenkové scény. Čeká nás zde jedinečný umělecký zážitek v podobě české premiéry flamenkového tanečního projektu TÁLAMO, brilantní tanečnice Moniky Iglesias. Pozvání festivalu rovněž přijal jeden z našich nejlepších klasických kytaristů a umělec světového formátu, Pavel Steidl. Jeho kytarové recitály zazní v Brně a na zámku v Lysicích. Na 17. ročníku festivalu nebude chybět ani tradiční gastronomická fiesta na nádvoří Staré radnice v Brně, koncert v pražském Jazzdocku a nově i na zámku v Čechách pod Kosířem.
Věříme tak, že i letos bude festival Ibérica stejně atraktivní kulturní akcí jako v minulých letech a těšíme se na setkání při temperamentní hudbě a tanci v posledním srpnovém týdnu.

21. 8. 2020 – Čechy pod Kosířem: Vracím se pro svá křídla (Cena 200-250 Kč)

Festival Ibérica představuje komponované představení F. G. Lorca: Vracím se pro svá křídla, v němž zazní verše andaluského básníka v podání Tomáše Hanáka v romantickém prostředí zámecké Oranžerie. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž flamenkové tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta, jež dodává Lorkově poezii nový rozměr a barvu.

22. 8. 2020 – Státní zámek Lysice: Pavel Steidl – Kytarový recitál (Cena 200 Kč)

Pavel Steidl na světovou scénu prorazil na začátku 80. let, když zvítězil v soutěži pořádané Radiem France de Paris. Od té doby si drží pozici jednoho z nejlepších klasických kytaristů na světě, o čemž svědčí například žebříček časopisu GuitArt, který jej zařadil mezi osm nejvýznamnějších světových kytaristů roku 2003, zisk ceny Classical Guitar Award 2005, ale především neutuchající zájem o jeho kytarové recitály napříč kontinenty. Profesor Královské konzervatoře v Haagu a hudební fakulty pražské AMU Pavel Steidl vystupuje na domácí půdě spíše sporadicky, jeho koncert na festivalu Ibérica tak bude patřit k zásadním kulturním událostem letošního léta.

25. 8. 2020 – Vila Löw-Beer : Pavel Steidl – Kytarový recitál (Cena 300 Kč)

Pavel Steidl se narodil v Rakovníku. Na kytaru začal hrát v osmi letech a jeho prvním učitelem byl jeho bratr. Vystudoval pražskou konzervatoř, kde ho učili mimo jiné Milan Zelenka a Arnošt Sádlík. Ve studiu pokračoval na pražské Akademii múzických umění, tam jej vedl uznávaný kytarový virtuóz Štěpán Rak. Mimo klasického studia sbíral zkušenosti také návštěvami mistrovských tříd, které vedli David Russell a Abel Carlevaro. Po emigraci do Nizozemska se jeho kariéra rozjela na plné obrátky a do dnešního dne koncertoval ve více než třiceti zemích po celém světě. Jeho kytarové recitály oplývají virtuozitou toho nejvyššího stupně a také nebývalou dávkou emocí.

28. 8. 2020 – Praha – Jazzdock : Ibérica v Praze (Cena 250-370 Kč)

Luis Mariano (flamenková kytara) a Yorrick Troman (housle) se už nějakou dobu vrhají do rozlehlého světa tradičního flamenka. Objevují možnosti, které kombinace těchto dvou nástrojů nabízí, a za roky společného hraní vytvořili originální formu hudby na rozhraní mezi autentickou tradicí a progresivní tvorbou. Jejich hudba zahrnuje díla Manuela de Fally, lidové písně z andaluských vesnic i vlastní autorská díla. Oba jsou velmi uznávanými umělci ve svých nástrojových oborech. Luis Mariano je v současnosti jedním z nejznámějších kytaristů flamenkové scény, Yorrick Troman je koncertním mistrem souborů Orquesta Ciudad de Granada a Orquesta Sinfónica de Navarra. Hudba vycházející ze spojení těchto dvou umělců z různých hudebních světů je jedinečná. Hostem večera bude flamenková tanečnice Mónica Iglesias.

29. 8. 2020 – Brno – Besední dům : Galakoncert Ibérica (Cena 200-450 Kč)

Mónica Iglesias patří bezpochyby k nejslibnějším talentům mladé taneční generace španělské flamenkové scény. Svoji kariéru zahájila po boku legendárního Joaquína Cortése, byla primabalerinou Španělského národního baletu a v roce 2018 triumfovala na nejprestižnější flamenkové soutěži Cante de las Minas. Její nejnovější taneční projekt TÁLAMO, který představí 29. 8. festival Ibérica v brněnském Besedním domě, bude českou premiérou, na niž se těší česká i slovenská flamenková komunita. Autorem hudby je její dvorní kytarista Luis Mariano Renedo, jehož na brněnském vystoupení podpoří houslový virtuóz a koncertní mistr Granadské filharmonie Yorrick Troman spolu s flamenkovým veteránem, zpěvákem El Pulgou.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v ČR a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu umělců v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Arcángelem, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími. Na festivalových přehlídkách se prezentovalo více jak 50 španělských a latinskoamerických filmů, během předchozích ročníků proběhla rovněž řada přednášek a výstav věnovaných hispánské kultuře.

Ibérica je ale především ostrovem jižanské pohody a pozitivní, sluncem prozářené energie, na kterém nechybí skvělá hudba a tanec, dobré víno či nefalšované španělské tapas.

Těšíme se na setkání s Vámi.