PROGRAM

16. 6.

Praha
Jazz Dock

Alba Carmona & Jesús Guerrero

Zpěvačka a skladatelka Alba Carmona se pohybuje mezi tradiční a současnou hudbou. V její tvorbě najdeme vlivy flamenka, folku i world music.
Rodačka z Barcelony byla první osobou na světě, která získala nejvyšší stupeň titulu Cante Flamenco na Katalánské vyšší škole hudební. Zpívala ve flamenkových i jazzových kapelách, mimo jiné ve Flamenco Big Band s Perico Sambeatem. Objevila se také v show Flamenco Hoy Carlose Saury v režii Chana Domingueze a působila také ve výhradně ženské kapele Las Migas. V roce 2018 zahájila svou sólovou kariéru a vydala eponymní album, které složila a napsala z naprosté většiny sama. Deska dokonale odráží její osmnáctileté umělecké zkušenosti. Na produkci alba se podílel Jesús Guerrero, jeden z nejvýznamnějších flamenkových kytaristů ve Španělsku. Oba se scházejí také v tomto poutavém duu.

16.—18. 6.

Brno

Tvůrčí dílny

Jako každý rok, také letos využijeme přítomnosti vynikajících umělců a pedagogů tance na festivalu Ibérica. Hvězda galakoncertu, Mercedes Ruíz povede workshop techniky flamenkového tance. Virginia Delgado a Lucie Bevelaqua provedou zájemce tradičními flamenkovými styly jako jsou bulerías, soleá, tientos či tangos flamencos. Zuzana Čorejová nás naplní energií v kurzu „Rumba flamenca, lepší než aerobik“, který je vhodný pro všechny úrovně. Rumba flamenca je totiž bezesporu nejlepší způsob, jak se přiblížit světu flamenka bez předchozích znalostí a užít si chvíli tance a intenzivního pohybu. A pro ty, kteří mají více zkušeností s flamenkovým tancem, má Zuzana choreografii ve stylu alegrías. Vše doplněné o latinskoamerické rytmy, které přináší Alvaro Vargas v kurzech argentinského tanga, milongas a tradiční salsy. Nenechte si ujít příležitost si užít pár hodin hudby, tance a pohybu s těmito jedinečnými mistry. O zajímavý program pro děti se pak postará Zona Iberoamericana.

Registrovat se a průběžně sledovat nabídku programu můžete zde na našem webu v sekci Dílny a workshopy.

17. 6.

Brno

Galakoncert k 20. výročí festivalu Ibérica

Mercedes Ruíz

Hlavní hvězda letošního festivalu Ibérica, flamenková tanečnice Mercedes Ruíz, přiveze do jedinečného prostředí hradu Špilberk strhující vystoupení, které bude oslavou 20 let festivalu i samotného flamenka.

 

Mercedes Ruíz reprezentuje autentické umění flamenka, jehož kolébkou je její rodné město Jerez de la Frontera, mimochodem jediné místo na světe, kde se rodí proslavené víno Jerez-Sherry. Obdivovaná tanečnice popularizuje flamenco po celém světě. O jejich kvalitách svědčí i dlouhý výčet ocenění na nejprestižnějších soutěžích a festivalech. Vystupovala společně s největšími španělskými umělci jako Antonio Canales, Eva Yerbabuena či Miguel Póveda. Na galakoncertu Ibérica ji doprovodí trojice skvělých hudebníků v čele s virtuózním kytaristou Santiagem Larou.

 

Bezprostředně po koncertu se můžete těšit na narozeninovou latino after party na letní scéně.

Galakoncert se koná za podpory Institutu Cervantes v Praze.

17. 6.

Brno
Špilberk

Narozeninová afterparty

Bezprostředně po galakoncertu na velkém nádvoří odstartuje na Letní scéně Špilberku narozeninová after party. Na ní vystoupí kolumbijská zpěvačka Laura Aya v duu s venezuelským zpěvákem a kytaristou Jairo Moralesem.

Můžeme se těšit nejen na ikonické skladby latinskoamerického repertoáru ale i na vlastní tvorbu tohoto dua, vycházející z kolumbijského a venezuelského folklóru.

O temperamentní rytmickou linku se postará perkusista Ángel Miguel León Cruz.

Přijďte s námi oslavit 20 let festivalu Ibérica!

17. 6.

Brno
Špilberk

Fiesta na Špilberku

Slavíme festivalové narozeniny a letošní galakoncert tak bude mít slavnostní předehru i dohru.

Začínáme již od 15:00 na Letní scéně hradu Špilberk. Kromě úchvatného výhledu na město zde na návštěvníky čekají stánky s iberoamerickými delikatesami a víny, workshopy pro děti i dospělé, taneční a hudební vystoupení a především pravá jižanská pohoda.

Po skončení galakoncertu na Velkém nádvoří se Letní scéna promění v jihoamerický karneval či karibskou pláž, režii narozeninové after party bude mít totiž v rukou okouzlující kolumbijská zpěvačka Laura Aya!

18. 6.

Zámek Zdounky

Azahar

Propojení vášnivého flamenca s vlivy latinskoamerické či sefardské hudby se stalo inspirací pro flamenco-world music projekt s mezinárodním obsazením. Na jednom pódiu se tak setkávají flamenková tanečnice Verónica Roa, uruguayský basista Andrés Ibarburu, izraelský perkusista Azar Abou a kytarista a skladatel Petr Vít.

Kytara Petra Víta plynule proplouvá na vlnách hudby mezi Iberským poloostrovem a Jižní Amerikou. Flamenco, Bossa nova či brazilské Chorinho, vše okořeněné brilantní technikou a barvitými perkusemi Azara Abou či nápaditou basovou linkou Andrése Ibarburu. Verónica Roa propojuje ve svém flamenkovém tanci vášeň i eleganci s emocemi v nichž je nejhlubší smutek i jižanská radost ze života.

Šest strun, evokujících zvuk mořského příboje, ozvěny karnevalu či ticho vyprahlých andaluských plání.

19.—23. 6.  + 24.—28. 6.

Brno
kino Art a Zona Iberoamericana

IBÉRICA CINEMATOGRÁFICA

19. 6.

Brno
Vila Löw-Beer

Ibérica Clásica

Iberoamerické hudební poklady

Znalec iberoamerické kultury kytarista Petr Vít spolu se sólistkou brněnské Janáčkovy opery Andreou Širokou uvádějí program inspirovaný kulturním bohatstvím iberoamerického světa.

Společným jmenovatelem hudebního projektu Iberoamerické hudební poklady je kulturní oblast Iberského poloostrova a Latinské Ameriky. V programu koncertu se tak setkávají španělští autoři I. Albéniz, E. Granados a F. G. Lorca, jejichž hudba je často inspirována španělským folklórem, s brazilským hudebním velikánem H. V. Lobosem či s něžnou poetikou argentinského skladatele Ariela Ramíreze. V programu zazní také světová premiéra skladby Circulus brněnského skladatele Miloše Štědroně, stejně jako cyklus sefardských písní v osobitém aranžmá Petra Víta.

21. 6.

Brno
Líšeň – Kulturní dům Dělňák

Virginia Delgado: Concierto flamenco

Madridská rodačka Virginia Delgado představí v líšeňském Dělňáku svůj projekt CONCIERTO FLAMENCO, jenž je taneční cestou mezi různými andaluskými regiony, z nichž každý reprezentuje charakteristický flamenkový styl.

Elegance a vášeň, jsou synonyma vystihující tanec Virginie Delgado, kterou na tomto vystoupení doprovodí trojice skvělých flamenkových hudebníků: Morenito de Triana, Mateo Garriga a Filip Zubák.

Doménou všestranné tanečnice Virginie Delgado Olmedo je především klasický španělský tanec a flamenco. Ke svému strhujícímu tanečnímu projevu přidává i virtuózní hru na nástroj, který je pro mnohé synonymem Španělska – kastaněty. Virginia pochází z Madridu, od dvanácti let se věnovala klasickému baletu, ale v sedmnácti letech naplno propadla kráse a vášni flamenka. Souběžně intenzivně studovala španělský klasický tanec, bolero a contemporary dance u profesorek Ely Camino a Anny De la Orden. V osmnácti letech se stala členkou flamenkového ansámblu Triana a o pár let později se s úspěchem zúčastnila slavné soutěže tanečních choreografů v madridském divadle Albéniz. Později se přechodně usadila v Německu, kde úspěšně vytvořila několik nových choreografií. V roce 2005 získaly její choreografie španělského klasického tance 2. místo v prestižní soutěži Roseta Mauri v Barceloně, v kategorii Clásico Español. Během své profesionální kariéry se Virginia věnovala rovněž pedagogické činnosti, ve které pokračuje s entuziasmem i po svém přestěhování do střední Evropy, jako profesorka klasického baletu, Clásico Español a flamenka v Praze.

22. 6.

Stará radnice

Brno

Iberoamerická fiesta

Ani letos jsme v programu festivalu nevynechali oblíbenou fiestu v centru Brna, na nádvoří Staré radnice. Na návštěvníky zde od 11:00 do 21:00 čekají nejen latinskoamerické a španělské delikatesy ale také skvělá vína v doprovodu hudby a tance.

Na fiestě  vystoupí zpěvačka Zuzana Gamboa s svým úspěšným Latino Show, kolumbijský multiinstrumentalista a zpěvák Boris Fadul, Duo Sabor Latino a do nevázaného veselí brazilského karnevalu nás přenese rytmická smršť formace Escola de Samba. Jako každý rok i letos se můžeme těšit na temperamentní flamenkový tanec v podání studentek brněnských tanečních škol.

23. 6.

Vyškov
Husův sbor

Karel Čapek: Výlet do Španěl

„Každý národ má svůj jazyk, dokonce svůj mlsný jazyk. Poznej jeho jazyk; jez jeho jídla a pij jeho vína. Otevři se dokořán harmonii jeho rybiček a sýrů, oleje a uzenin a chleba a ovoce, v orchestrálním doprovodu jeho vín, jichž je tolik jako hudebních nástrojů.“ Karel Čapek, Výlet do Španěl

V roce 1929 se Karel Čapek vydal vlakem do Španělska. O více než 90 let později se po jeho stopách vydává herec Tomáš Hanák spolu s kytaristou Petrem Vítem a flamenkovou tanečnicí Veronicou Roa.

Obsazení: Tomáš Hanák (čte), Veronica Roa (tančí), Petr Vít (hraje)

24. 6.

Vyškov
Masarykovo náměstí

Iberoamerická fiesta

Letos poprvé zavítá Iberoamerická fiesta také do Vyškova!

O pravou jižanskou atmosféru se zde od 14:00 do 17:00 postará salsová formace Mezcla Cubana a oblíbený bubenický orchestr Escola de Samba. Součástí fiesty bude i pravá španělská paella v režii El Romera, jihoamerická vína a další iberoamerické delikatesy.

24. 6.

Čechy pod Kosířem
Zámecká oranžerie

Perlas latinas

Próza, poezie a hudba latinskoamerických autorů v podání herce Tomáše Hanáka a kytaristy Petra Víta. Jako speciální host vystoupí charismatická tanečnice Verónica Roa.

Magické vůně a barvy zakleté do souvětí plných karnevalového veselí i nejhlubší melancholie. Slova, navlékaná jako perly na barevnou nit života, rezonující mezi šesti strunami. To je představení Perlas Latinas, v němž ožívají díla významných latinskoamerických spisovatelů, básníků a hudebníků jako Luis Sepúlveda, Pablo Neruda, Nicanor Parra, Osvaldo Soriano, Nicolás Guillén, Heitor Villa Lobos, Luiz Bonfá, Joao Pernambuco a dalších.

25. 6.

Velké Opatovice
kinosál na zámku

Karel Čapek: Výlet do Španěl

„Každý národ má svůj jazyk, dokonce svůj mlsný jazyk. Poznej jeho jazyk; jez jeho jídla a pij jeho vína. Otevři se dokořán harmonii jeho rybiček a sýrů, oleje a uzenin a chleba a ovoce, v orchestrálním doprovodu jeho vín, jichž je tolik jako hudebních nástrojů.“ Karel Čapek, Výlet do Španěl

V roce 1929 se Karel Čapek vydal vlakem do Španělska. O více než 90 let později se po jeho stopách vydává herec Tomáš Hanák spolu s kytaristou Petrem Vítem a flamenkovou tanečnicí Veronicou Roa.

Obsazení: Tomáš Hanák (čte), Veronica Roa (tančí), Petr Vít (hraje)