Tomáš Hanák, Virginia Delgado a Petr Vít představí Lorcovy básně

V komponovaném představení „Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“ zazní verše geniálního granadského básníka v podání Tomáše Hanáka. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta. Hudba a pohyb zde obohacují každé slovo a verš o nový, neočekávaný rozměr a barvu.

 

VIRGINIA DELGADO – tanec

TOMÁŠ HANÁK – recitace

PETR VÍT – kytara

 

Choreografie: Virginia Delgado

Hudba: Petr Vít

 

Neděle 27. ledna, 19.00

Ernův sál (Stará radnice, Radnická 10), Brno

 

Vstupenky:

předprodej v síti Goout.cz 170,- / 130 ,-

na místě 190,- / 150,-

 

Federico García Lorca

Španělský avantgardní básník a dramatik se narodil 5. června 1898 v městečku Fuente Vaqueros blízko Granady v zámožné a vzdělané rodině statkáře. Po studiu na střední škole se zapsal na granadskou univerzitu (zde vlastním nákladem vydává první knihu básní Dojmy a krajiny) a o rok později přechází na univerzitu v Madridu, kde v roce 1923 dokončil studia práv, ale právní praxi nikdy neprovozoval.

 

V Madridu se zapojil do skupiny mladých literátů a vydává sbírku Kniha básní (Libro de poemas), drama Uhrančivý motýl (El maleficio de la mariposa). Dále se věnuje literární a dramatické tvorbě. V roce 1927 vychází sbírka Písně a roku 1928 vydává své nejznámější básnické dílo Cikánské romance (Romancero gitano). Básnické sbírky jsou ovlivněny jednak Andalusií, ze které básník pocházel, jednak přátelstvím se surrealistickými umělci, jako byli Salvador Dalí, Louis Buňuel, a další. Drama Mariana Pinedová (Mariana Pineda) dokončil v roce 1925, hrálo se však až v roce 1927. Od roku 1928 napsal mnoho divadelních her, např. Buster Keaton na procházce, Dívka, námořník a student, Chiméra a další.

 

V letech 1929–30 pobývá Lorca ve Spojených státech a na Kubě. Po návratu do Španělska zakládá kočovnou divadelní společnost La Barraca, pro kterou napsal mnoho divadelních her (Čarokrásná ševcová, V zahradě jsou s láskou svou don Perlimplín s Belisou, Hříčka o donu Cristóbalovi, Publikum, Krvavá svatba a mnoho dalších). Roku 1931 vydal básnickou sbírku Zpěv na andaluskou notu (Poema del cante jondo).

 

Na přelomu let 1935–36 pobýval na přednáškovém a divadelním turné v Argentině. Po návratu 18. srpna 1936 byl obviněn ze spolupráce s republikány, zatčen, a fašistickými povstalci generála Franca zastřelen. Po jeho smrti vyšly básnické sbírky Básník v New Yorku, Šest galicijských básní, Díván sadu Tamarit a další.