PROGRAM

18. 6.
20.30 h

Špilberk, Velké nádvoří

Brno

Galakoncert Ibérica na Špilberku je tradičním vrcholem festivalu. I letos se můžete těšit na to nejlepší z hudební i taneční iberoamerické scény. Koncertní program začíná ve 20:30, ale už od 19:00 pro vás budou připravené lahodné tapas a osvěžující víno na malém nádvoří.

Maise Márquez: Encuentros Clásicos (SP)

Tanečnice Maise Márquez patří mezi výrazné osobnosti flamenkového tance. O tom, že svým temperamentem dokáže vždy spolehlivě rozpálit pódium i publikum, přesvědčí i na letošním galakoncertu.

Narodila se v Murcii, kde vystudovala španělský tanec na profesionální taneční konzervatoři. V sedmnácti letech obdržela prestižní stipendium nadace Cristiny Heeren v Seville, kde také započala svoji profesionální dráhu taneční sólistky. Mezi její učitele patří nejslavnější osobnosti flamenkové scény – Rubén Olmo, Milagros Mengíbar, Antonio Canales, Rafael Campallo, Adela Campallo, Farruquito a Isabel Bayón. V tanečních ansámblech svých učitelů rovněž zatančila své první sólové choreografie, aby později založila svůj vlastní taneční ansámbl, který se proslavil zejména dvěma posledními tanečními projekty HABLA LA TIERRA (Země mluví) a PRESENCIA (Současnost). V roce 2019 získala Maise Márquez zvláštní ocenění v rámci festivalu Jerez de la Frontera v mezinárodní soutěži Flamenco Puro.

V současné době je v projektu CATEDRAL taneční partnerkou jedné z nejvýraznějších osobností  flamenkového tance Patricie Guerrero. Maise Márquez vytvořila speciálně pro letošní ročník festivalu Ibérica několik nových choreografií inspirovaných krásou a elegancí španělské klasické hudby.

Álvaro Martinete Quinteto (SP)

Bocanegra – housle, Antonio Gómez „El Conejo“ – perkuse, Marian Fernández – zpěv

Pro budoucnost flamenkové kytary jsou nesmírně důležité vůdčí osobnosti nejmladší umělecké generace, mezi něž bezesporu patří také vycházející hvězda španělské scény Álvaro Martinete.

Tito mladí španělští kytaristé přebírají to nejlepší z dědictví předchozích velikánů, jakým byl například Paco de Lucía, zároveň však každý z nich vkládá do své hry osobitý rukopis. Toto je i případ Álvara Martineteho.

Rodák z granadské La Vegy, kde se mimochodem narodil také nejslavnější španělský básník, Federico García Lorca, vzal kytaru do ruky poprvé v šesti letech a již dva roky na to se zúčastnil kurzů kytarové legendy Manola Sanlúcara. Ve svých studiích pokračoval na konzervatoři Ángela Barriose v Granadě, kde ve třinácti letech vyhrál svoji první kytarovou soutěž Concurso de Diezma. O rok později začal pravidelně vystupovat se svým učitelem, významným kytaristou Miguelem Ochandem ve společném projektu Entre Generaciones. Od roku 2013 působí jako kytarista v úspěšném představení Duende, které mělo premiéru v zahradách granadské Alhambry.

V roce 2015 se etabloval vlastním projektem Alegoría flamenca. De la raíz al aire, na ten navázal o dva roky později úspěšným představením Sonidos de Mi Guitarra. Logickým završením dosavadních úspěchů byla pro Álvara nahrávka první desky Seis Veredas, jejímž producentem nebyl nikdo menší než legendární kytarista Gerardo Núñez. V současné době je Álvaro Martinete dvorním kytaristou jedné z nejžádanějších tanečnic La Monety, pro kterou také zkomponoval hudbu k jejímu projektu Granada solo tiene salida por las estrellas.

Na brněnském koncertu vystoupí společně s tanečnicí Coral Fernández za doprovodu houslisty Ángela Bocanegra, zpěváka Mariana Fernándeze a perkusisty Antonia Gómeze alias „El Conejo“.

DALŠÍ PROGRAM IBÉRICA 2022

(Podrobné informace a prodej vstupenek již brzy)

 

Magalí Sare & Sebastià Gris (SP)

Osobitá zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka Magalí Sare se poprvé představí českému publiku, a to v úspěšném projektu v duu s kytaristou Sebastià Grisem.

  1. 6., 19:30, Humanita, Praha

 

Magalí Sare & Sebastià Gris (SP)

Osobitá zpěvačka, multiinstrumentalistka a skladatelka Magalí Sare se poprvé představí českému publiku, a to v úspěšném projektu v duu s kytaristou Sebastià Grisem.

17, 6., 19:30, Místodržitelský palác, Brno

 

Tvůrčí dílny

Lektoři: Maise Márquez, Virginia Delgado, Zuzana Čorejová, Diana Buriticá, Veronica Vít-Roa, Alvaro Vargas, Darío Piga

  1. – 19. 6., taneční studio NoFeet, Brno

 

Ibérica Cinematográfica

Přehlídka iberoamerické filmografie

  1. – 24. 6., kino Art, Brno

 

Ibérica v Čechách pod Kosířem (program v jednání)

  1. 6., 19:30, Zámek Čechy pod Kosířem

 

Fiesta Iberoamericana

Concha Bernal Trio (CL), Mariachi Azteca (MX), iberoamerická gastronomie a mnohem víc

  1. 6., 11:00 – 22:00, nádvoří Staré radnice, Brno

 

Výlet do Španěl (světová premiéra)

Herec Tomáš Hanák a kytarista Petr Vít v představení na motivy cestopisu Karla Čapka

  1. 6., 19:30, zámek Belcredi, Brno-Líšeň

 

Výlet do Španěl

Herec Tomáš Hanák a kytarista Petr Vít v představení na motivy cestopisu Karla Čapka

  1. 6., 19:30, zámecká Oranžerie, Zdounky