Ibérica Cinematográfica 2019
24.—30. 6. 2019
Kino NO ART, Radnická 4

 

Nedokážu říct sbohem

No sé decir adiós / Španělsko / 2017 / Lino Escalera / 96’ / titulky

  1. 6. 20:30

Dvě sestry se dozvídají, že jejich otec umírá na rakovinu. Obě z nich mají odlišné reakce a proces smíření se skutečností není snadný. Dojemná rodinná studie vyniká hlavně vynikajícími hereckými výkony.

 

Moře nás pozoruje z dálky

El mar nos mira de lejos / Španělsko / 2017 / Manuel Muñoz Rivas / 93’ / titulky

  1. 6. 20:30

Okouzlující dokumentární snímek na pomezí skutečnosti a fikce vypráví příběh zapomenutých civilizací ležících pod písečnými dunami. Ústředními tématy tohoto magického snímku je ubíhající čas, měnící se roční období a práce s prostorem jsou ústředními tématy tohoto magického snímku.

 

Špatné úmysly

Las malas intenciones / Peru, Argentina / 2011 / Rosario Garcia-Montero / 110’ / titulky

  1. 6. 20:30

Režisérka R. Garcia-Montero ve svém debutu vypráví příběh devítileté Cayetany vyrůstající v rodině prominentů uprostřed peruánského hlavního města Limy. Poté, co se Cayetana dozví o těhotenství své matky, utvrdí se v názoru, že ve stejný den, kdy se její bratr narodí, ona zemře. Vnitřní svět mladé hrdinky, který je ovládán živou představivostí, vytváří kontrapunkt k chladnému světu každodenní reality. Autorka ztemnělého a černým humorem okořeněného příběhu navazuje na tradici jihoamerického magického realismu.

 

Nevěsta

La novia / Španělsko / 2015 / Paula Ortiz / 95’ / titulky

  1. 6. 20:30

V den své svatby si nevěsta nemůže pomoci a uteče se svým amantem na koni daleko od ženicha. Oba milenci se nechají unést svou vášní a vzpírají se všem morálním i společenským pravidlům, včetně vlastního úsudku. Snímek Nevěsta, inspirovaný známým poetickým dramatem Krvavá svatba španělského básníka Federica Garcíi Lorcy, se odehrává ve Španělsku dvacátých a třicátých let minulého století a vypráví příběh několika klanů a jejich krevní msty předávané z generace na generaci.

 

Omega

Španělsko / 2016 / Gervasio Iglesias, José Sánchez-Montes / 86’ / titulky

  1. 6. 20:30

Dokumentární snímek vypráví o životě zpěváka flamenca Enrique Morenta. Jeho přístup k hudbě se nevyhýbal kontroverzi – flamenco upravoval a dále obohacoval, což spousta jeho odpůrců vnímala jako zradu žánru.

 

María a ti ostatní

María (y los demás) / Španělsko / 2016 / Nely Reguera / 96’ / titulky

  1. 6. 20:30

María je introvertní a bojí se vzít život do svých rukou. Tajně sní o tom, že bude psát knihy, o muži, přitom ale pracuje v nakladatelství a stará se o otce, aby její sourozenci nemuseli. Ve své nejistotě se utápí, má ale pevné body ve svém životě. Dokud její otec nepředstaví svoji nastávající a María musí přehodnotit svůj život. Nebo ho konečně začít žít?