ROCÍO MÁRQUEZ-zpěv
FAHMI ALQHAI-viola da gamba
AGUSTÍN DIASERRA-perkuse

V hudebním projektu Diálogos de viejos y nuevos sones se potkává jeden z nejlepších světových gambistů Fahmi Alqhai s brilantní zpěvačkou Rocío Márquez. V tomto dialogu  napříč stoletími i žánry zazní Monteverdiho hudba společně s nejstaršími flamenkovými písněmi či s hudbou koloniální Latinské Ameriky. Projekt obdržel v roce 2016 nejvyšší ocenění “Giraldillo” na La Bienal de Flamenco v Seville. Festival Ibérica 2018 zahajuje tímto nevšedním koncertem svůj 15. ročník již v únoru aby vyvrcholil jako vždy v posledních červnových dnech.

Viola da gamba v rukou Fahmiho Alqhaie je protipólem k strhujícímu projevu flamenkové zpěvačky Rocío Márquez, v dialogu jenž hledá a nachází styčné body mezi prastarými flamenkovými zpěvy předávanými orální tradicí a barokní hudbou Iberského polostrova či hudbou španělských kolonií v Novém světě. Španělské Chacony a Canarios které se přes Atlantik dostaly do Latinské ameriky, katalánské Cants dels occels,flamenková Seguiriya či Monteverdiho hudba vytváří v tomto projektu překvapivá avšak logická spojení. Díky hledačským povahám obou hlavních  protagonistů kteří k sobě nalezli cestu ze zdánlivě vzálených hudebních končin, má posluchač možnost zažít nevšední hudební dialog, jehož základem je hluboká znalost a umělecká pokora.

Vstupenky lze zakoupit online v síti Ticketportal a v běžných předprodejích

 

Rycardovi koluje díky jeho rodičům v žilách cikánská a mulatská krev. Na kytaru začal hrát už jako malé dítě, jeho kmotrem totiž není nikdo jiný než flamenková legenda Gerardo Núněz. Už v jedenácti letech profesionálně doprovázel svoji babičku, flamenkovou zpěvačku „Pepu La Cartuju“.

Rycardo je kytaristou neustále hledajícím nové zvukové možnosti nejen ve flamenku ale i v oblasti jazzu, který obohacuje svým osobitým flamenkovým pojetím.

Producent a aranžér desek Alby Moliny, El Lebrijana, Tomáse de Perrate a dalších, v současné době vystupuje se svou formací Varekai. Sám Rycardo o projektu říká: „Varekai věnuji všem z naší rodiny u kterých jsem se učíl, neboť konzervatoří pro mě byl náš dům.“

V roce 2017 přichází Rycardo Moreno s novým úspěšným projektem „A Galeno“, jenž je poctou uruguyaskému spisovateli Eduardu Galeanovi. Na festivalu Ibérica se představí po boku zpěvačky Alby Moliny.

Velká část této výstavy vznikla pod kolumbijským nebem, neboť Kolumbie je především zemí barev.

Procestoval jsem ji s kytarou po koncertních štacích i s batohem na zádech a vždy jsem se setkával s přátelskými lidmi, od nichž bychom se – žijíce v blahobytu střední Evropy – mohli mnohému učit.

Je to jeden z domovů, které mám a kam se snažím vracet co nejčastěji. K nádherné přírodě a zemité muzice. K tropickému ovoci, symfonii chutí a vůní. K nejlepší kávě a třtinovému rumu. K přátelům. K mé kolumbijské rodině…

www.petrvit.com

La Chiqui de Jerez, El Cuadro Flamenco nebo The Flamencos. To jsou
soubory, kterými prošla lektorka Blanca Perdiguer. Kurzy flamenka už
vedla mimo jiné v Turecku, Rusku či Francii. Letos své zkušenosti
předá i kurzistům na Ibérice.

Blanca Perdiguer absolvovala taneční a hudební konzervatoř ve
Valencii, kde studovala klasický balet, clasico español a flamenco.
Pak se přestěhovala do kolébky flamenka – Andalusie. V Jerezu se učila
u takových mistrů jako Fernando Galán, La Chiqui de Jerez, Angelita
Gómez nebo Maria del Mar Moreno.

Svou uměleckou dráhu Blanca Perdiguer začínala v baletním souboru Loly
Ramos. Nasledující dva roky byla členkou souboru známé tanečnice La
Chiqui de Jerez. Později se začleňuje do souboru El Cuadro Flamenco
Laury Pirri. V roce 2009 se prezentovala na turné po Slovinsku,
Chorvatsku a Srbsku se souborem The Flamencos.

Od roku 2005 začala Blanca Perdiguer zároveň pořádat kurzy flamenka a
španělského klasického tance v Jerezu. O několik let později začala
vyučovat i v zahraničí. V posledních letech Blanca působí v Seville.
Realizuje projekty ve spolupráci s různými soubory, vede taneční kurzy
v sevillské škole Peña Pies Plomo de Sevilla a zakládá vlastní studio,
kde vyučuje flamenco a danza española.

Kurzy salsy vás letos provede rodilá Venezuelka Zulay Fonseca. Tempreramentní tanečnice se před deseti lety usadila v Česku a založila tu taneční školu zaměřenou právě na salsu. Přijďte zdokonalit svoji salsu po boku finalistky Miss Expat.

Letošní nabídka zahrnuje tradičně taneční lekce flamenka, salsy či tanga. Muzikanti si přijdou na své při lekcích hry na cajón, na flamenkovou kytaru či v kurzu flamenkového zpěvu. Kurzy budou probíhat v centru SVČ Lužánky, kde si po intenzívních a emocemi naplněných tvůrčích dílnách kurzisté mohou dopřát relaxaci v nejhezčím brněnském parku. Letos ji navíc obohatí stylovým občerstvením španělský kuchař Enrique El Romero. Mezi lektory kurzů nechybí oblíbení lektoři z předchozích ročníků jako Virginia Delgado, Mateo Gallíto, Morenito de Triana či Alvaro Vargas. Jeden z kurzů pro pokročilé pak povede samotná hvězda festivalového galavečera Alba Heredia. Nabídka však jako obvykle zahrnuje i kurzy pro začátečníky či pro děti. Jednotlivé tvůrčí dílny se obvykle rozprostírají do více dnů, letošní novinkou je však Den workshopů.

Největším lákadlem 14. ročníku bude již tradiční galavečer na nádvoří Špilberku, kde se návštěvníci mohou 29. června těšit na vystoupení charismatické tanečnice Alby Heredii a okouzlující zpěvačky Alby Moliny.

Od 17:00 bude pro veřejnost připravena přehlídka iberoamerické gastronomie na malém nádvoří Špilberku. Těšit se můžete na paellu, tapas a mnohé další pochoutky provoněné mořem. Chybět nebudou španělská, portugalská a americká vína či vynikající sherry.