Necítíte se na výšlap? Nechte se na hrad Špilberk dovézt našimi shuttle busy. Nástupní místo: Husova ulice před Hotelem International. Dvě auta budou pendlovat mezi Husovou ulicí a hradem Špilberk od 18:00 do 20:00, takže s přehledem stihnete i ochutnat něco z gastronomické přehlídky na malém nádvoří. Svezení poskytujeme zdarma, a to i díky spolupráci se společností Ford Carent.

Ibérica 2018 začíná už ve středu v 17:00 v Galeryji 9 na Lidické ulici. Na živo uvidíte, jak vznikají malby Zamo Tamaye. Hudební doprovod k vernisáži výstavy obstará Petr Vít na kytaru a Láďa Šiška na perkuse. Vybrané obrazy budou i k zakoupení.

Zamo Tamay (vlastním jménem Juan Carlos Zamora Tamay) přijel před patnácti lety z rodné Kolumbie do galicijského Santiaga de Compostela, aby se zúčastnil mezinárodního výtvarného semináře. Očarován severošpanělskou Galicií vyměnil kolumbijské Cali tepající salsou za melancholickou magii poutního města, které, jak sám říká, je mu dodnes nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Můžeme se těšit na tvorbu vpravdě všestranného umělce, jenž se vyjadřuje nejen v rovině výtvarné (často ovlivněné komiksem), ale je rovněž básníkem a pohotovým hudebním a vizuálním improvizátorem.

Oblíbenec brněnského publika David Pérez se vrací. A to jen dva měsíce poté, co okouzlil publikum svým představením A3 v beznadějně vyprodaném Besedním domě. V červnu se do Brna vrátí jako host galakoncertu 15. ročníku festivalu Ibérica. Fanoušci se na jeho strhující flamenkové umění mohou těšit 29. června na nádvoří Špilberku.

David Pérez se narodil v městě Alcalá de Guadaíra (Sevilla, Španělsko), kde začal tančit ve třinácti letech. Pokračoval v tanci s některými legendami flamenkového tance, mezi nimi například Manolo Marín, Javier Cruz, Rafael Campallo, Manuel Betanzos. V roce 2009 uvedl v rámci flamenkového festivalu v Jerezu (Jerez Flamenco Festival) premiéru své první show Flamencos, s níž interpreti dále hostovali v Turecku, Nizozemsku a také v Asii. Flamencos bylo vřele přijato i v divadlech v Nairobi a Kuvajtu.

V roce 2011 uvedl projekt Puntal, se kterým pokračoval v hostování na národních i mezinárodních festivalech, jako třeba v Lille ve Francii, Rose v Kazanlaku a v Sofii v Bulharsku. Vystupoval na jevišti spolu s Luisou Palicio v Primer Amor, v režii Davida Montera. Jeho nejnovější představení A3 se těší také řadě pozitivních recenzí i ohlasů od diváků. Dlouhotrvající standing ovation se dočkalo i při svém dubnovém uvedení v brněnském Besdním domě.

Pérez pracoval také v projektech organizovaných Cervantesovým institutem pro španělské ambasády po celém světě (Francie, Nizozemsko, St. Louis, Chicago, Mexiko, Manila, Kuala Lumpur, Maroko atd.). Za představení El Desplante získal cenu Festival Internacional del Cante de las Minas 2004 a cenu na Jóvenes Flamencos de Andalucía 2006.

Patnáctý ročník festivalu Ibérica přivítá v rámci tradičního galakoncertu na brněnském Špilberku mimo jiné dva fenomenální umělce. Sergio de Lope patří bezesporu k nejlepším flamenkovým flétnistům a jeho kapela složená z virtuózních hráčů bude mít mezi sebou i skvělého flamenkového tanečníka. Vycházející hvězda kytarového nebe Paco León dokázal i přes své mládí nadchnout publikum v mnoha zemích svojí spontánní a brilantní hrou.  V Brně se představí se svým triem a stejně jako v případě Sergia de Lopeho se bude jednat o českou premiéru.

Část koncertu bude věnována i domácí flamenkové scéně, nerozlučně spjaté s festivalem od jeho počátku. Na své si přijdou i milovníci španělských vín či iberoamerické kuchyně. Fiesta gastronómica provoní malé nádvoří Špilberku už od 18:00.

Na hlavní část festivalu Ibérica 2018 se můžete těšit od 27. 6. do 1. 7. Festival iberoamerických kultur letos slaví půlkulaté výročí. Oblíbený letní festival si k 15. ročníku nadělil celou řadu koncertů i dalších aktivit, rozprostírajících se tentokrát od února do července 2018. Po únorovém vystoupení „Diálogos“, které ocenilo publikum nadšenými standing ovation, následuje v dubnu flamenkový workshop sevillského tanečníka Davida Péreze a v posledních červnových dnech festival tradičně vyvrcholí galakoncertem a tvůrčími dílnami.

Festival otevře 28. 6. oblíbená gastronomická fiesta v centru Brna a o den později se na nádvoří hradu Špilberku setkají hvězdy současné flamenkové scény na tradičním galakoncertu. Jejich jména si ještě nějaký čas necháme pro sebe, ale už nyní můžeme prozradit, že v rámci doprovodných aktivit se letos stane hostem festivalu španělsko-kolumbijský výtvarník Zamo Tamay a do Jižní Ameriky se vydáme společně se známým antropologem a publicistou Mnislavem Zeleným-Atapanou.

Dramaturgie festivalu myslí i na aktivní fanoušky španělské a latinskoamerické kultury. Mimo koncertů či přehlídky iberoamerických filmů se mohou zúčastnit řady workshopů zaměřených na flamenkový tanec, salsu, tango, perkuse, kytaru nebo třeba na španělskou kuchyni.

Festival Ibérica je nejvýznamnější akcí svého druhu v ČR a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu umělců v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Arcángelem, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími. Na festivalových přehlídkách se prezentovalo více jak 50 španělských a latinskoamerických filmů, během předchozích ročníků proběhla rovněž řada přednášek a výstav věnovaných hispánské kultuře.

Ibérica je ale především ostrovem jižanské pohody a pozitivní, sluncem prozářené energie, na kterém nechybí skvělá hudba a tanec, dobré víno či nefalšované španělské tapas.

Jsme rádi, že se na náš festival vracíte a těšíme se opět na setkání.

Hasta pronto!

Rocío Márquez & Fahmi Alquai: DIALOGOS

Datum: 02. února 2018 v 19:30 

Místo: Sál Milosrdných bratří, Konvent Hospitálského řádu, Brno

ROCÍO MÁRQUEZ-zpěv
FAHMI ALQHAI-viola da gamba
AGUSTÍN DIASERRA-perkuse

 

Již tradiční festival iberoamerické kultury tento rok opět roztančí a provoní Brno. Jedna z největších kulturních akcí Brna v roce 2018, festival Ibérica, startuje svůj 15. ročník již 2. února koncertem v Sále Milosrdných bratří.

V hudebním projektu Diálogos de viejos y nuevos sones se potkává jeden z nejlepších světových gambistů Fahmi Alqhai s brilantní zpěvačkou Rocío Márquez. V tomto dialogu  napříč stoletími i žánry zazní Monteverdiho hudba společně s nejstaršími flamenkovými písněmi či s hudbou koloniální Latinské Ameriky. Projekt obdržel v roce 2016 nejvyšší ocenění “Giraldillo” na La Bienal de Flamenco v Seville. Festival Ibérica 2018 zahajuje tímto nevšedním koncertem svůj 15. ročník již v únoru aby vyvrcholil jako vždy v posledních červnových dnech.

Viola da gamba v rukou Fahmiho Alqhaie je protipólem k strhujícímu projevu flamenkové zpěvačky Rocío Márquez, v dialogu jenž hledá a nachází styčné body mezi prastarými flamenkovými zpěvy předávanými orální tradicí a barokní hudbou Iberského polostrova či hudbou španělských kolonií v Novém světě. Španělské Chacony a Canarios které se přes Atlantik dostaly do Latinské Ameriky, katalánské Cants dels occels,flamenková Seguiriya či Monteverdiho hudba vytváří v tomto projektu překvapivá avšak logická spojení. Díky hledačským povahám obou hlavních  protagonistů, kteří k sobě nalezli cestu ze zdánlivě vzdálených hudebních končin, má posluchač možnost zažít nevšední hudební dialog, jehož základem je hluboká znalost a umělecká pokora.

Pokud Vás tedy baví latinskoamerická hudba, přijďte ji zažít na vlastní kůži do Brna, 2. února v Sále Milosrdných bratří. Hasta luego en Brno!

Vstupenky lze zakoupit online v síti Ticketportal a v běžných předprodejích

 

Rycardovi koluje díky jeho rodičům v žilách cikánská a mulatská krev. Na kytaru začal hrát už jako malé dítě, jeho kmotrem totiž není nikdo jiný než flamenková legenda Gerardo Núněz. Už v jedenácti letech profesionálně doprovázel svoji babičku, flamenkovou zpěvačku „Pepu La Cartuju“.

Rycardo je kytaristou neustále hledajícím nové zvukové možnosti nejen ve flamenku ale i v oblasti jazzu, který obohacuje svým osobitým flamenkovým pojetím.

Producent a aranžér desek Alby Moliny, El Lebrijana, Tomáse de Perrate a dalších, v současné době vystupuje se svou formací Varekai. Sám Rycardo o projektu říká: „Varekai věnuji všem z naší rodiny u kterých jsem se učíl, neboť konzervatoří pro mě byl náš dům.“

V roce 2017 přichází Rycardo Moreno s novým úspěšným projektem „A Galeno“, jenž je poctou uruguyaskému spisovateli Eduardu Galeanovi. Na festivalu Ibérica se představí po boku zpěvačky Alby Moliny.

Velká část této výstavy vznikla pod kolumbijským nebem, neboť Kolumbie je především zemí barev.

Procestoval jsem ji s kytarou po koncertních štacích i s batohem na zádech a vždy jsem se setkával s přátelskými lidmi, od nichž bychom se – žijíce v blahobytu střední Evropy – mohli mnohému učit.

Je to jeden z domovů, které mám a kam se snažím vracet co nejčastěji. K nádherné přírodě a zemité muzice. K tropickému ovoci, symfonii chutí a vůní. K nejlepší kávě a třtinovému rumu. K přátelům. K mé kolumbijské rodině…

www.petrvit.com

La Chiqui de Jerez, El Cuadro Flamenco nebo The Flamencos. To jsou
soubory, kterými prošla lektorka Blanca Perdiguer. Kurzy flamenka už
vedla mimo jiné v Turecku, Rusku či Francii. Letos své zkušenosti
předá i kurzistům na Ibérice.

Blanca Perdiguer absolvovala taneční a hudební konzervatoř ve
Valencii, kde studovala klasický balet, clasico español a flamenco.
Pak se přestěhovala do kolébky flamenka – Andalusie. V Jerezu se učila
u takových mistrů jako Fernando Galán, La Chiqui de Jerez, Angelita
Gómez nebo Maria del Mar Moreno.

Svou uměleckou dráhu Blanca Perdiguer začínala v baletním souboru Loly
Ramos. Nasledující dva roky byla členkou souboru známé tanečnice La
Chiqui de Jerez. Později se začleňuje do souboru El Cuadro Flamenco
Laury Pirri. V roce 2009 se prezentovala na turné po Slovinsku,
Chorvatsku a Srbsku se souborem The Flamencos.

Od roku 2005 začala Blanca Perdiguer zároveň pořádat kurzy flamenka a
španělského klasického tance v Jerezu. O několik let později začala
vyučovat i v zahraničí. V posledních letech Blanca působí v Seville.
Realizuje projekty ve spolupráci s různými soubory, vede taneční kurzy
v sevillské škole Peña Pies Plomo de Sevilla a zakládá vlastní studio,
kde vyučuje flamenco a danza española.